W kwietniu 2021 roku wraz z licznymi partnerami naukowymi, mieliśmy przyjemność zorganizować bezpłatną konferencję zdalną z okazji miesiąca świadomości spektrum autyzmu. Znamienite grono prelegentów i wykładowców przedstawiało w krótkich wystąpieniach aktualne fakty pozwalające rozprawić się z mitami na temat autyzmu. Ta wyjątkowa inicjatywa i spotkanie tak wielu specjalistów pozostawiło znaczący ślad i wkład w stan wiedzy społecznej. Zapraszamy do wysłuchania.
Dorosłość w spektrum autyzmu
W kwietniu 2020 roku odbyło się spotkanie zdalne dr Anny Prokopiuk, prezes Fundacji Alpha z Lublina, z dr Michałem T. Handzlem z Łodzi – psychologiem, terapeutą, kierownikiem naukowym Institutum Investigationis Scovorodianum.
To niezwykle wartościowe rozważania o dorosłości w spektrum autyzmu. Dr Michał zgodził się podzielić anegdotami i doświadczeniami ze swojego życia, jako naukowca, prezbitera, ale i osoby z zespołem Aspergera – osoby w spektrum autyzmu.
Co według niego zmieniło się w jego życiu po diagnozie? Jak wygląda liturgia dla osób autystycznych? Spektrum autyzmu a kompulsywne zachowania…? Te i inne niełatwe tematy w zarejestrowanym wywiadzie. Zapraszamy.
ZA-filozofujemy o…?
Institutum Investigationis Scovorodianum wraz z dr Michałem T. Handzlem – zapraszają na cykl webinarów filozoficznych z historii etyki. Produkcja filmów sfinansowana ze środków Fundacji Orlen w ramach nagrodzonego projektu pod tytułem: Szkoła etyki niezależnej dla i według osób w spektrum autyzmu czyli „ZA-filozofujemy o…?”
Czy etyka winna być zależna od religii lub światopoglądu…? Czy etyka wynika z prawa naturalnego (natury ludzkiej)? Czy zgłębianie zagadnień związanych z ewolucją ludzkiej moralności, jej naturą i pochodzeniem mogą pomóc w samopoznaniu…?
Osoby w spektrum autyzmu mogą potrzebować bardziej, niż inni ludzie – poznania wielości propozycji, aby odnaleźć siebie samych w świecie dostosowanym do potrzeb osób neurotypowych. Przegląd historii etyki daje jednak wszystkim nam – możliwość perspektywy/ odniesienia się do społecznych wyborów ścieżek filozofii moralności na przestrzeni dziejów – by zgłębić zbieżności, ale i poznać różnice.