Biały kruk

Celem istnienia Institutum Investigationis Scovorodianum, które powstało z inicjatywy badaczy i ekspertów w spektrum autyzmu, jest m.in. prowadzenie inicjatyw i działań o charakterze naukowym, badawczym i edukacyjnym – w szczególności odnoszących się do zainteresowań, pasji i potrzeb osób w spektrum. Najważniejszym założeniem Instytutu jest dostęp do wiedzy, w szczególności dla osób poza systemem edukacji. Institutum jest otwarty nie tylko na badaczy „formalnych”, lecz przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy chcą lub będą chcieli – poznawać, uczyć się, dzielić swoimi doświadczeniami i wiedzą oraz działać i myśleć niekonwencjonalnie, interdyscyplinarnie, kreatywnie, etc.

Patronem Institutum Investigationis Scovorodianum jest wschodniosłowiański myśliciel Grzegorz Skoworoda (ukr.: Григорій Савич Сковорода; ros.: Григорий Саввич Сковорода;), który uważał, że każdy człowiek może być szczęśliwy. Jego zdaniem jest to możliwe poprzez poznanie prawdy o ludzkiej egzystencji, która może być wyrażona na różne sposoby: poprzez poezję, muzykę, rysunek czy malarstwo, a także tekst literacki lub filozoficzny. Odkrywając się na tego typu poznawanie poprzez różnorodne formy wyrazu i komunikacji oparte na myśleniu przestrzennym, tj. poprzez konstruowanie przestrzenne rzeczywistości, każda osoba – a szczególnie osoba w spektrum autyzmu – może poznać swoją tożsamość, nauczyć się dbać o rozwój własnej osobowości tworząc jednocześnie różnego typu relacje interpersonalne, w tym relacje oparte na głębokiej więzi.

Postać naszego patrona – łącząca kultury – daje podwaliny do międzynarodowej współpracy o dobro każdej osoby, w sposób szczególny o dobro osób w spektrum autyzmu.

Dyrektorem i współzałożycielem Scovorodianum jest Agnieszka Warszawa a.warszawa@institutum.edu.pl ; Kierownikiem naukowym oraz współzałożycielem jest dr Michał T. Handzel m.handzel@institutum.edu.pl

Wspólnie z największymi uczelniami i specjalistami z całego świata tworzymy siatkę połączeń, kontaktów i relacji – a w efekcie – działań, które mają na celu propagowanie rzetelnej wiedzy o spektrum autyzmu, edukowanie ekspertów, współtworzenie projektów, podnoszenie świadomości wśród specjalistów, etc.